Jak voda z kohoutku ovlivňuje ekzém a citlivou pokožku: Řešení pro zdravější koupání

Jak tvrdá voda a chlór ovlivňují ekzém a citlivou pokožku

Voda je bezesporu obrovská část našich životů. Obsahuje spoustu látek, které absorbujeme nejen přes „vnitřek“, pokud ji pijeme, ale i přes „vnějšek“, kdy se koupeme.

Voda, která nám teče z kohoutku je dle určitých pravidel nezávadná. Přesné složení vody, která vám teče z kohoutku můžete vždy zjistit na stránkách dodavatele vaší vody. Co je ale společné pro většinu republiky je fakt, že nám z kohoutků teče voda tvrdá. Druhým faktem je, že voda obsahuje chlór, který se používá k čištění vody v čističkách odpadních vod.

Tyto dva fakty, tedy tvrdá voda a chlór ve vodě obsažený, mimořádně zasahují do života ekzematika ale i člověka bez ekzému. Velmi to totiž vysušuje pokožku. V kombinaci s teplou (nebo horkou) vodou, kterou se sprchujeme a napouštíme si tím i vanu se už můžeme bavit o opravdu dráždivých faktorech, které dokážou hodně zhoršit ekzém. Co hůř, dokáží ho tím i spustit - právě u citlivější pokožky, která je náchylná k vysušení. Koupelí nebo sprchou v takové vodě dochází k velkému přesušování pokožky, která následně svědí, je škrábána a tím vznikají v pokožce mikrotrhliny a ekzém je na světě. Tyto mikrotrhliny však dokáží vzniknou i jen tím nadměrným vysušením bez nějakého mechanického poškození. Tak moc je pokožka vysušená.

Je tedy opravdu na místě začít řešit vodu, kterou se sprchuji a ve které se koupu. Samozřejmě je stejně na místě řešit i vodu, kterou pijeme, ale to není předmětem tohoto odstavce.

Co je třeba určitě zmínit, tak miminka mají kožní bariéru velmi propustnou, protože jejich struktura kůže ještě není vyvinutá stejně, jako u dospělých. Navíc, miminka se 9 měsíců pohybovala v zásadité plodové vodě. Zásadité prostředí přirozeně podporuje promašťovací funkci kůže. Co však udělá hodně rodičů je to, že miminko začne natírat nevhodnou kosmetikou plnou chemie a konzervantů, které se okamžitě dostávají do krevního oběhu miminka (bavíme se tady o řádu minut). Večer je koupají ve vodě, která je plná chlóru nebo co ještě hůř do vody přidají nějaký koupelový gel, který je opět plný chemie a konzervantů. A už ani radši nezmiňuji populární plavání s miminky, kde se děti máčí v opravdu velmi chlorované vodě.

Řešení: Jak upravit vodu pro bezpečnější koupání

Volit správnou kosmetiku a především snažit se co nejvíce ovlivnit vodu, která vám teče z kohoutku. Možností jak toho dosáhnout je vícero, od těch finančně velmi nákladných až po ty dostupnější.

Mezi ty možnosti velmi nákladné a ne vždy aplikovatelné, pokud jste například v nájmu je instalace filtru přímo na přípojku vody. Tento filtr vám tak vodu vyčistí a nejen že vám teče voda výborné kvality do vany, ale i v kuchyni-takže s ní i vaříte, pijete ji apod. Nicméně chápu, že tato možnost je jednak pro svoji finanční náročnost ale i pro neodpovídající podmínky pro instalaci pro většinu lidí nedostupná.

Druhou možností je pak instalace filtru přímo v koupelně, takže vám ze sprchové hlavice teče voda upravená, zbavená chlóru, což je váš nepřítel číslo jedna. Vanu pak tedy nenapouštíte přes kohoutek, ale přes sprchu, což považuji na naprosto mizivý problém. Zde však je třeba dbát na kvalitu sprchových filtrů a řešit jakým způsobem je chlór z vody eliminován. Já mám výbornou zkušenost s tímto filtrem DIOS a je i schválen skupinou Svět non toxic, takže je zde záruka, že během odstraňování chlóru z vody do ní nedostáváte jiné škodlivé chemikálie.

Filtr se musí měnit cca jednou za rok až za rok a půl. Je to tedy investice cca 900-1000 Kč ročně. Co je pozitivní, tak nesnižuje průtok vody přes sprchovou hlavici a o jeho provozu v podstatě nevíte. Respektive já jsem po jeho instalaci čekala výsledky za pár týdnů. Ani nevím proč, zřejmě už ze zvyku. Protože s ekzémem je vše na delší dobu. Nicméně musím říct, že jsem byla sama v šoku, jak je voda opravdu jiná. Po sprše v klasické vodě byla moje pokožka opravdu vysušená, měla jsem pocit, že je mi kůže malá :) Ale po instalaci filtru tento pocit absolutně nemám. Lituji, že jsem si filtr nepořídila dřív, protože rozdíl je to opravdu obrovský. A to podotýkám, že mě nyní žádný ekzém už pár let netrápí (ťuk ťuk). Takže moje kůže je zdravá. Nedokážu si ani představit, jaký rozdíl to musí být například pro mého syna, kterého ekzém stále trápí. Pocitově obrovský. Pro mě je to rozdíl už i vizuální. Protože dříve po koupeli byl ekzém vždy velmi červený (přestože teplota vody a další věci byly správné). Nyní ekzém po koupání téměř nerudne. Což je pro mě jasný důkaz toho, že chlór ve vodě je opravdu strašně dráždivá látka pro porušenou ekzematickou pokožku. Takže já filtr extrémně doporučuji!

Třetí možností, která se dá ale krásně kombinovat s předcházejícími dvěma, je vodu upravovat po napuštění vany pomocí koupelových solí a to například přidáním zásadité soli Meine Base, která má pH 8,5. Tato sůl je jedinečná svým složením a vhodná od narození. Právě pro miminka je více než vhodná, protože svým zásaditým pH nahrazuje plodovou vodu a podporuje tak samopromašťovací funkci pokožky. Neobsahuje žádné konzervační látky ani parfémy nebo esenciální oleje. Co je také nesporné plus, tak voda do očí nepálí, což je především při koupání dětí velká výhoda.