Prací prostředky a praní s citlivou a ekzematickou pokožkou

Proč přestat používat chemické prací prostředky: Klíč k péči o ekzematickou pokožku

Pokud byste měli udělat jen jednu změnu, tak prosím tuto. Přestaňte prát v navoněných pracích prášcích, gelech a avivážích, které jsou plné konzervantů, optických rozjasňovačů a dalších chemikálií. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, tak oblečení, které vypereme, máme na sobě mimo umývání stále. Přes den jsme oblečení, v noci spíme v pyžamu a i když nespíme, tak spíme v povlečení, které je taky vyprané. Po sprše se utřeme do ručníku, který je také vypraný. Takže chemikáliemi, ve kterých pereme jsme obklopeni opravdu neustále.

Výzkumy již bylo prokázáno, že tyto látky (optické rozjasňovače, umělé parfémy a další) jsou pro většinu lidí dráždivé a pro citlivější osoby opravdu alergenní. A ekzematik je citlivější osoba na 100%.

Čemu se při praní pro ekzematika vyhnout?

Především látkám jako jsou např.: uměle vyráběné tenzidy (vyrábí se z ropy či dehtu), fosfáty (používají se ke změkčení vody), optické rozjasňovače (efekt bělejšího prádla), konzervanty (velmi často způsobují kožní reakce), chlór (bělící efekt, mimořádně toxické), syntetická parfemace (=ropné deriváty, vysoce dráždivé).

Výčet není rozhodně vyčerpávající, ale myslím, že pro základní orientaci stačí. Pokud vás toto téma zajímá a chcete si o tom přečíst více, doporučuji stránku Svět Non Toxic, kde se těmto tématům věnují opravdu svědomitě a na odborné úrovni. Konkrétně o praní můžete najít informace zde.

Největší změna při přechodu na non toxic praní

Věc, která je pro většinu lidí při přechodu na tzv. non toxic praní asi nejnáročnější je odvyknutí si na to, že prádlo po vyprání „voní“. To, že voní, právě zajišťují umělé parfémy, které jsou jedny z nejdráždivějších věcí pro ekzematiky a obecně už bylo dokázáno, že jsou i potenciálně karcinogenní. Klasická hláška z reklamy, že prádlo voní ještě 2 týdny po vyprání, nyní dostává trošku jiný význam, že?

Moje osobní zkušenost je taková, že výsledek praní je na 90 % stejně kvalitní, jako u klasických prášků a gelů, akorát prádlo ničím po vyprání nevoní (pokud si sami do praní nekápnete esenciální olej, ale o tom jindy). Tím neříkám, že prádlo smrdí. Prostě jen nemá vůni, voní neutrálně. A to je právě to, co chcete. A ačkoliv se to zdá jako detail, tak tento fakt je pro většinu lidí ten nejnáročnější - že jim prádlo prostě už nevydává žádnou vůni. Věřte, že si ale na to po pár vypráních zvyknete a po nějaké době vám bude připadat prádlo vyprané v prášku či gelu s parfemací neúnosně navoněné a nebudete chápat, že vám to dřív nevadilo.

Co je další drobná změna je ta, že prádlo je potřeba pro odstranění skvrn ideálně prát na 40 a více stupňů. Ale tady samozřejmě musíte dbát na to, co perete za tkaninu. Tento fakt si myslím, že je vcelku logický- teplota těla je cca 37 stupňů, takže aby se např. tukové skvrny rozpustily ve vodě, která má pouze 30 nebo i 20 stupňů, tak to musí být opět dohnáno chemií.

Níže navrhuji výčet možností, ze kterých lze vybrat. Lze toho sehnat samozřejmě mnohem více, nicméně já mám v nabídce značky, které mám vyzkoušené a mohu na ně dát pozitivní reference. Nyní uvedu jen pár příkladů, které jsou opravdu i bez esenciálních olejů, které mohou být dráždivé. Doporučuji tedy začít s těmito a až se ekzém uklidní a budete mít delší dobu klid, můžete zkusit i jiné druhy-tedy ty, které obsahují esenciální oleje nebo si do níže uvedených můžete sami kapnout do praní esenciální olej. Nicméně není to rozhodně nutné. Já například stále peru v těch absolutně bez vůně už třetí rok.

💙Prací gel pro citlivou pokožku a alergiky 2 l (Sonett)

💙Prací gel pro citlivou pokožku (Tierra Verde)

💙Mýdlové ořechy (Tierra Verde)

💙Prací prášek z mýdlových ořechů na barevné prádlo (Tierra Verde)

💙Prací prášek z mýdlových ořechů na bílé prádlo (Tierra Verde)

Pak jsou samozřejmě i speciální prací prostředky na vlnu, merino, sportivní textil apod. Takže nemusíte mít obavu, že tyto "speciální" tkaniny nebudeme mít v čem prát. Na skvrny jsou také skvělé varianty, které nejsou dráždivé. Vše na praní najdete zde.

Stejně tak existují i netoxické aviváže a možnosti jak prádlo změkčit i jinou než velmi chemickou cestou.

Doporučuji

1 Z 5