Bezpečný a efektivní úklid v domácnosti s ekzematikem

Proč se vyhnout agresivním chemikáliím v úklidových prostředcích

Asi nebude překvapením, že zrovna v úklidových prostředcích se velmi často používá ta nejagresivnější chemie. A taky asi nebude překvapením, že se jí chceme vyhnout.

Škodlivé složky v běžných čisticích prostředcích

Vadí nám nejen hojně používané syntetické parfémy (ano, pořád ty stejné), ale i biocidní látky a další silné chemické látky, které jsou dráždivé při styku s pokožkou. A to nejen to - jsou dráždivé i při inhalaci výparů. Takže pokud si říkáte, že přece např. Vaše dítě s ekzémem není přímo u toho, když uklízíte, tak věřte, že nadýchá mnoho výparů z daných úklidových prostředků ex-post. A taky věřte, že je jen tak jednoduše nevyvětráte. Mnoho materiálů má tendenci do sebe pachy natahovat, takže přestože to už čichem necítíte, dané materiály mohou do ovzduší toxické výpary z použitých čistících prostředků stále vypouštět.

Non-toxic úklid: Bezpečné a účinné alternativy

Při přechodu na nedráždivé čistící prostředky se vracíme více k původním, základním surovinám, které jsou známy z historie a používaly je i naše babičky. Pokud půjdete touto cestou, tak vaše hlavní zbraně při úklidu budou ocet, kyselina citronová, soda bikarbona, perkarbonát sodný, alkohol a popř. vhodné mýdlo. Takto si můžete dělat i vlastní úklidové prostředky a popřípadě si je ovonět esenciálními oleji dle svého výběru. 

Pokud toto není něco, co by vás lákalo, můžu vás uklidnit. I při non toxic úklidu lze mít láhev s rozprašovačem a již připraveným čistícím prostředkem přímo od výrobce. Jen musíte volit toho správného výrobce :) Již hotové čistící prostředky můžete pořídit na našem eshopu zde.

Mnoho se tedy pro vás asi nezmění-pořád můžete mít čistič na koupelnu, na záchod, na kuchyň apod. Jen se nemusíte bát, že si během úklidu ničíte zdraví své i vlastního okolí. Obrovské plus při přechodu na non toxic úklid je také to, že velmi pomůžete životnímu prostředí.

Jasná otázka co vás určitě napadá. Vyčistí non toxic přípravky na úklid povrchy stejně kvalitně, jako klasické komerční přípravky? Mohu vás uklidnit - ano, nemusíte mít obavy. Jediné, co bude zapotřebí na odstranění např. nahromaděného vodního kamene je akorát více času, popř. opakovaná aplikace čističe. A mechanická síla :) Ale to se bavíme o opravdu velkém nánosu vodního kamene. Při běžném pravidelném úklidu absolutně stačí i na běžný vodní kámen, který se utvoří cca během týdne až dvou každodenního používání koupelny.

Poslední, co můžete řešit v rámci přechodu na non toxic úklid je případná dezinfekce. Zde se nabízí velmi kvalitní alternativa a to parní čištění. Tímto způsobem můžete čistit nejen koupelnu nebo záchod, ale i koberce, podlahy apod. Vyžaduje to ale samozřejmě pořízení parního čističe. Jeho ceny se ale pohybují od velmi dostupných až po ty nákladnější. Myslím, že si tedy vybere každý. A investice do parního čističe se vám časem vrátí, protože nemusíte kupovat stále další čistící prostředky. Dále je také možné používat nebo si namíchat vlastní dezinfekční směs - základem je vždy alkohol a k tomu například vhodný esenciální olej, který má sám o sobě antimikrobiální a antivirotické účinky. 

Jako poslední bych ráda zdůraznila - na úklid vždy používejte rukavice. V případě používání non toxic čistících prostředků se sice nejedná o agresivní chemii, stále to jsou však látky, které mohou pokožku velmi vysušovat.